O Nordic Running

Běh s holemi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Běhání s runningovými holemi má celou řadu přínosů a využít jej ke svému prospěchu může každý, a to bez ohledu na svoji výkonnostní úroveň. Stručně zde uvádíme pět hlavních důvodů, proč běhat s holemi.

Podrobnější informace o běhu s holemi získáte na spřátelených webových stránkách www.behsholemi.cz

1. Zpestření tréninku

Kdyby nic jiného, může běhání s holemi zpestřit speciální běžecký trénink (nebo běžeckou přípravu u ostatních sportů), kterému jinak časem hrozí určitá stereotypnost. Lze z něj učinit zajímavou celoroční metodu crosstrainingu, tedy všeobecné fyzické přípravy na naši disciplínu.

2. Snížení zátěže kloubů

Zapojení holí při běhu významně snižuje zatížení pohybového aparátu, především nosných kloubů. To má nesporný význam v prevenci zranění nejnamáhanějších částí nohou, tedy achillovek, kotníků a kolen. Běžcům a dalším sportovcům, kteří už nějaké zranění mají, pak použití holí umožní rychlejší návrat k plnému tréninkovému zatížení.

3. Zvýšení intenzity

Běh s holemi je výrazně fyzicky náročnější než obyčejný běh. Intenzivněji při něm dýcháme a mnohem více zapojujeme horní končetiny a svalstvo hrudní oblasti. To se může hodit třeba v nepříznivých klimatických podmínkách: na absolvování tréninkové jednotky s požadovaným energetickým výdejem nám bude stačit kratší čas (stejné množství energie vydáme za kratší dobu). A nebo při hubnutí, neboť s holemi můžeme běžet o něco pomaleji než bez nich, a přitom spalujeme tuky úplně stejně.

4. Stabilita a bezpečnost

Běh s holemi nás vytáhne do přírody. Ideální jsou pro něj otevřené nenáročné terény, hlavně parky, louky, pole, a měkké lesní cesty. Na nich vám hole umožní stabilní běh a vy se nejenom nezraníte, ale ještě posílíte vazy a šlachy nohou. Z hlediska bezpečnosti je velmi důležité i to, že díky holím se při svém běhání přestanete bát volně pobíhajících psů a různých pochybných individuí (platí především pro dámy).

5. Zlepšení běžeckého stylu

Běhat potřebujeme všichni. Nikdo ale není dokonalý, takže většina z nás dělá při běhu něco špatně. Vyzkoušíme-li běh s holemi, budeme překvapeni tím, jak může náš nesprávný běžecký styl následně „učesat“ a napravit. Odrážení holemi totiž prověří především správnou práci našich paží a loktů a správnou polohu trupu při běhu.

Hole nordic running
Hliníkové hole s korkovým úchopem a závodním poutkem 1 550 Kč
Karbonové hole s korkovým nebo neoprenovým úchopem a závodním poutkem 1 850 Kč
TOP Nordic running hole 3 300 Kč